Italija je država gde se nalaze mnogi legendarni fudbalski stadioni, koji nisu samo važna sportska mesta, već i arhitektonska čuda. Na našoj listi nalaze se najlepši italijanski stadioni, prema kombinaciji njihove istorije, arhitekture, atmosfere i veličine.
1. Stadion Đuzepe Meaca (San Siro) – Milano
Stadion San Siro je dom za dva najpoznatija milanska kluba, AC Milan i Inter Milan. Sa kapacitetom od oko 80.000 gledalaca, San Siro je najveći stadion u Italiji i jedan od najpoznatijih na svetu. Otvoren 1926. godine, San Siro je prošao kroz mnoge modernizacije, ali je zadržao svoj karakteristični izgled, posebno prepoznatljive visoke stubove koji podržavaju tribine. Ovaj stadion je domaćin velikih međunarodnih takmičenja, uključujući finala Lige šampiona. Atmosfera na utakmicama, posebno kada oba kluba igraju derbi, je neverovatna.
2. Najveći italijanski stadioni: Olimpiko – Rim
Stadio Olympico je najpoznatiji rimski stadion, gde su domaće ekipe oba velika rimska kluba, AS Roma i Lacio. Sa kapacitetom od 70.000 gledalaca, stadion je jedan od najvećih u Italiji. Otvoren 1953. godine, Olimpiko je bio domaćin mnogim značajnim događajima, uključujući finale Svetskog prvenstva 1990. godine. Pored fudbala, stadion je često domaćin atletskih takmičenja i koncerata. Ovaj stadion ima bogatu istoriju i simbolizuje rimski identitet i tradiciju.
3. Stadio Artemio Franki – Firenca
Stadion Fiorentine u Firenci, Stadio Artemio Franki, ima kapacitet od 40.000 gledalaca i otvoren je 1931. godine. Stadion je poznat po svojoj elegantnoj arhitekturi i značajnom istorijskom nasleđu. Ovo je mesto na kojem je Fiorentina izvodila neke od svojih najboljih fudbalskih predstava, a stadion je domaćin i mnogim velikim utakmicama italijanske reprezentacije. Godine 1990, Stadio Artemio Franchi bio je jedan od domaćina Svetskog prvenstva. Iako je prošao kroz nekoliko modernizacija, stadion zadržava svoj klasičan izgled.
4. Allianz Stadion – Torino
Stadion Juventusa, Allianz Stadium, otvoren je 2011. godine, i jedan je od najnovijih i najmodernijih stadiona u Italiji. Sa kapacitetom od 41.000 gledalaca, ovaj stadion se odlikuje modernim dizajnom i kompaktnom strukturom. U njemu je stvorena fantastična atmosfera, koja je često opisana kao jedan od najboljih fudbalskih ambijenata u Italiji. Allianz Stadium je mesto gde Juventus osvajaju titule, a stadion je često domaćin velikim evropskim utakmicama.
5. Stadion San Paolo – Napulj
Stadion Napolija, Stadio San Paolo, nazvan je kasnije Stadio Diego Armando Maradona u čast legendarnog fudbalera. Sa kapacitetom od 54.000 gledalaca, stadion je bio domaćin mnogim velikim trenucima, uključujući Serija A titule i evropske nastupe. Otvoren 1959. godine, San Paolo je prepoznatljiv po strastvenim navijačima Napolija koji stvaraju nevjerojatnu atmosferu na utakmicama. U 2020. godini, stadion je zvanično promenio ime u čast Maradoni, koji je proveo nekoliko godina u Napulju i pomogao klubu da osvoji svoju poslednju Seriju A titulu 1990. godine.
6. Stadio Luiđi Feraris – Đenova
Stadio Luigi Ferraris, poznat kao Marasi, domaćin je dva genovska kluba, Sampdorije i Đenove. Sa kapacitetom od 36.000 gledalaca, stadion je otvoren 1911. godine, što ga čini jednim od najstarijih stadiona u Italiji. Iako nije među najvećim, Marassi ima bogatu istoriju i jedan je od stadiona sa najstrastvenijim navijačima. Ovo je stadion na kojem je Đenova i Sampdoria stvorila neke nezaboravne trenutke, a navijači oba kluba su poznati po strastvenoj podršci.
7. Stadion Dal Ara – Bolonja
Stadio Renato Dall’Ara je dom Bolonje i ima kapacitet od 38.000 gledalaca. Otvoren 1927. godine, stadion je bio domaćin mnogim važnim utakmicama, uključujući nekoliko nastupa italijanske reprezentacije. Iako manji od mnogih stadiona u Italiji, Dall’Ara je poznat po specifičnoj atmosferi koju stvore verni navijači Bolonje. Stadion se nalazi u istorijskom delu grada i predstavlja bitan simbol za lokalnu zajednicu.
8. Stadio Marc’Antonio Bentegodi – Verona
Stadio Marc’Antonio Bentegodi je domaćin Verone i ima kapacitet od 39.000 gledalaca. Otvoren 1963. godine, Bentegodi je tokom godina prošao kroz nekoliko modernizacija, ali je zadržao svoj prepoznatljiv izgled. Stadion je poznat po strastvenim vernicima Verone koji stvaraju fantastičnu atmosferu na utakmicama. Bentegodi je bio domaćin mnogim velikim trenucima za klub, uključujući i osvajanje titule u Seriji A 1985. godine.
9. Stadion Friuli – Udine
Stadio Friuli, koji se trenutno zove Dacia Arena zbog sponzorskog ugovora, domaćin je Udinesea. Sa kapacitetom od 25.000 gledalaca, stadion je otvoren 1976. godine i prošao kroz značajnu modernizaciju 2016. godine, kada su dodati novi sedišta i poboljšana infrastruktura. Iako manji u poređenju sa nekim od najpoznatijih italijanskih stadiona, Dacia Arena je poznata po svojoj udobnosti i odličnom iskustvu za gledaoce.
10. Sveti Nikola – Bari
Stadio San Nicola, domaćin Bari, ima kapacitet od 58.000 gledalaca i otvoren je 1990. godine. Stadion je poznat po svom jedinstvenom dizajnu, sa modernim i inovativnim izgledom, koji ga čini jednim od najlepših u Italiji. Crvena zvezda je na ovom stadionu osvojila svoju prvu titulu prvaka Evrope 1991. godine, pobedivši Olimpique Marseille u finalu Kupa šampiona. San Nicola je bio domaćin mnogim važnim utakmicama i redovno se koristi za velike sportske događaje i koncerte.