Stadion Karađorđe: Sportski bastion Novog Sada

Stadion Karađorđe

Najveći stadion u Novom Sadu i jedan od najstarijih stadiona u Srbiji (zvanično: Стадион Карађорђе) uveliko se sprema za proslavu stogodišnjice otvaranja. U nastavku teksta, dočaraćemo značaj ovog stadiona i najsvetlije trenutke u njegovoj dugoj istoriji.

Stadion Karađorđe

Otvoren 28. juna 1924. godine, samo deset godina nakon osnivanja FK Vojvodina i posle samo dva meseca od početka izgradnje, stadion Karađorđe smešten je na mestu gde se nekada nalazio biciklistički velodrom iz 1888. godine. Inženjer David Daka Popović, tadašnji predsednik kluba, projektovao je zdanje koje je prvobitno uključivalo samo zapadnu tribinu i svlačionice. U njegovu izgradnju su se uključili i navijači, a značajna sredstva su prikupljena zahvaljujući dogovoru koji je Popović napravio sa klubom FK Juda Makabi.

Drugo ime i rekonstrukcije

Stadion je dobio ime Karađorđe u čast vođe Prvog srpskog ustanka, a ovo ime je vraćeno stadionu 2007. godine, nakon što je neko posle Drugog svetskog rata preimenovan u Gradski stadion. Tokom Drugog svetskog rata, stadion je bio oduzet klubu, a na južnoj tribini je izgrađena kuća koja je kasnije postala simbol stadiona i gde su se decenijama nalazile svlačionice i klupske prostorije.

Iako je FK Vojvodina često sama održavala i renovirala stadion, on i danas pripada Republici Srbiji, odnosno Gradu Novom Sadu. Kapacitet je smanjen postavljanjem nove atletske staze 2004. godine, a manje rekonstrukcije odrađene su između 2007. i 2009. godine kada je postavljen novi semafor, dok su 2011. vraćeni reflektori.

Stadion Karađorđe utakmice

Kroz decenije, stadion Karađorđe Novi Sad je bio domaćin za utakmice fudbalske reprezentacije Jugoslavije, a kasnije i Srbije. Jugoslavija je odigrala četiri susreta između 1971. i 1989. godine, dok je Srbija dočekale rivale pet puta i, zanimljivo, zabeležila svih pet pobeda.

Najznačajnije utakmice Vojvodine

Dve utakmice FK Vojvodina se izdvajaju: utakmica Prvenstva Jugoslavije 1989. godine protiv Crvene zvezde i meč kupa šampiona 1967. godine protiv škotskog Seltika.

U pohodu do titule, Lale su savladale najvećeg protivkandidata u sezoni 1988/89. Crvenu zvezdu sa 3:1 posle gola Budimira Vujačića i dva gola Dušana Mijića. Pretpostavlja se da je stadion Karađorđe tada primio između 25 i 26 hiljada ljudi. Vojvodina je te sezone osvojila svoju drugu titulu, tri boda ispred drugoplasiranog beogradskog tima.
https://www.youtube.com/watch?v=jiEs85qdcCI

Posle prve titule 1966. godine, Vojvodina je igrala u Kupu evropskih šampiona u sezoni 1966/67. U prvom kolu izbacila je bečku Admiru, a u drugoj rundi je bila bolja od španskog velikana Atletiko Madrida sa 6:3 u dvomeču.

Duel sa prvakom Evrope

Ipak, najveća utakmica je igrana protiv škotskog velikana Seltika u četvrtfinalu. Ekipa trenera Vujadina Boškova pobedila je 1:0 golom Milana Stanića. Građani su probili barikade i besplatno ušli na stadion, tako da tačan kapacitet nije utvrđen. Međutim, u revanšu u Glazgovu Seltik je slavio sa 2:0 i kasnije protiv Intera iz Milana osvojio jedinu titulu evropskog šampiona.

Prvi nastup reprezentacije Srbije na Karađorđu

Karađorđe Stadion Novi Sad bio je domaćih i drugih fudbalskih utakmica koje su se godinama prepričavale:

  • Reprezentacija Srbije prvu utakmicu u Novom Sadu odigrala je 11. septembra 2012. godine protiv Velsa i slavila je sa 6:1 u okviru kvalifikacija za SP 2014.
  • Vojvodina je u svojoj šampionskoj sezoni 1965/1966 oba puta savladala ekipu Partizana koja je stigla do finala Kupa evropskih šampiona. U Novom Sadu bilo je 1:0. Jedini gol je postigao tadašnji reprezentativac Jugoslavije Silvester Takač.
  • U drugoj rundi KEŠ-a Vojvodina je ugostila Atletiko Madrid. Stadion Karađorđe i Novi Sad videli su izvanrednu partiju Lala koji su pobedili sa 3:1. Strelci za Vojvodinu bili su Takač, golman Pantelić iz penala i Brzić, dok je za Madriđane sa penala pogodio slavni selektor Španije Luis Aragones.

Novi stadion Karađorđe

Uprkos početnom kašnjenju u pokretanju tendera, na jesen 2020. godine Uprava za urbanizam i građevinske poslove objavila je nacrt odluke o izmeni i dopuni plana generalne regulacije prostora gde bi trebalo da se nalazi novi Stadion Karađorđe sa kapacitetom od 17.500 mesta vredan 25 miliona evra.

Stadion koji bi se gradio na mestu postojećeg objekta uvršten je u planska dokumenta Grada Novog Sada, međutim trenutno nema jasnih informacija o početku izgradnje. Plan i dizajn obuhvataju razvoj okolnog područja, poluukopanu garažu ispod južne tribine, poslovne, medicinske i druge propratne objekte.

Rekonstrukcija stadiona Karađorđe

Stadion Karađorđe u Novom Sadu doživeće značajnu rekonstrukciju koju sprovodi arhitektonska praksa DBA. Projekat je usmeren na modernizaciju i potrebne intervencije da bi objekat ispunio kriterijume za dobijanje UEFA licence kategorije 4, posle čega bi na stadionu mogle da se organizuju kvalifikacije i grupne faze takmičenja pod okriljem Evropske kuće fudbala.

Rekonstrukcija stadiona Karađorđe uključuje novi raspored zapadne tribine sa medijskim sektorom, klupski muzej i premijum lože za korporativne klijente. Pored toga, biće implementirani novi ticketing sistem, poboljšana organizacija sedenja na tribinama i unapređeni toaleti. Radovi na rekonstrukciji su podržani od strane UEFA u okviru priprema za obeležavanje 100 godina postojanja stadiona.

Stadion Karađorđe Novi Sad

Stadion Karađorđe („Стадион Карађорђе”) ne samo da je važan za sportsku kulturu, već igra ključnu ulogu u očuvanju istorijskog identiteta i promociji zajedništva u Novom Sadu. Stadion doprinosi lokalnoj zajednici na više načina.

Značaj stadiona

  1. Kao sportski simbol grada stadion predstavlja centralno mesto za fudbalske susrete i sportske događaje.
  2. Sa istorijom koja seže od 1924. godine, stadion Karađorđe je mesto koje povezuje generacije Novosađana i čuva bogato kulturno nasleđe grada.
  3. Osim fudbalskih utakmica, stadion je domaćin različitih kulturnih i društvenih aktivnosti koje privlače posetioce i turiste, što pozitivno utiče na lokalnu ekonomiju.